Haber Detayları

Bandırma Vapuru Sinop'ta
SİNOP LİMANINDA, TARİHE TANIKLIK..
18 Mayıs 1919, pazar günü, Bandırma Vapuru, sabah saatlerinde Sinop'ta ve sert bir gün doğusu rüzgarı esmektedir..

Vapurda, Mustafa Kemal, maiyetindekiler ve yirmi beş gemi personelinin yanı sıra, yolcular arasında, İstanbul Hükümeti'nin Sinop'a gönderdiği, Mutasarrıf Mazhar Tevfik Bey'de vardır. Mustafa Kemal, gemide tanıştığı Sinop Mutasarrıfı ile dost olmuş, kendisine, memleketin kurtuluş çareleri üzerine görüşlerini anlatmıştı.
Mazhar Tevfik Bey, kıyıya çıkar çıkmaz gemide tanıştığı, Mustafa Kemal ve maiyetindekileri, kıyıda bekleşen Sinoplulara anlatmış, şehri ziyaret etmeleri için davet mektubu yazarak, mektupçu Hüseyin Hilmi Bey'i görevlendirmişti.

Fakat, sert gün doğusunun, yarattığı dalgalar ve Mustafa Kemal'in yorgunluğu da, eklenince Mustafa Kemal, Sinoplular dan özür dilemiş,
" Muhterem Mutasarrıf Beyefendi;
Sinopluların hakkımda gösterdikleri hissiyata teşekkür ederim. Rahatsızlığım dolayısıyla davetlerine icabet edemediğimden müteessirim "
Üçüncü Ordu Müfettişi Mirliva
Mustafa Kemal, yazılı bir kart sunmuştu.

Farklı bir kaynak ise;
Mustafa Kemal; Üsteğmen Hikmet (Gerçekçi) Bey'i, vapura yanaşan bir sandal aracılığıyla kıyıya göndermiş, Samsun'daki Tümen Komutanlığı'na, gelmekte olduklarını bildiren bir telgraf çektirdikten sonra, yola devam etmesi beklenirken, kılık değiştirerek kıyıya çıkmış, Sinop’ta, şehrin ileri gelenleriyle görüşmeler yaparak, karadan Samsun’a gidiş yolları üzerine bilgiler almıştı.

Karadan gidişin zor ve tehlikelerle dolu olabileceğini öğrendikten sonra, denizden Samsun'a devam etmenin doğru olacağına karar vermiş.
Kurtuluşa giden yol, Sinop'tan geçmiş, sahilde bekleşen halk, Ata'sını, büyük kalabalıklarla Samsun'a uğurlarken, Mustafa Kemal'in de, daha Samsun'a ayak basmadan, ilk iltifatlarına, Sinop sahip olmuş, Milli Mücadele'yi başından sonuna kadar desteklemiştir.

İki farklı kaynağın tartışmasını yapmak amacında değilim. Tabi ki, askeri anlamda bir strateji izlenmiş olması ihtimali yüksek. Anadolu işgal altındayken Mustafa Kemal'in de, tedbirli olduğu düşüncesiyle, konuyu zamana bırakarak, asıl konumuz, Kurtuluş'a giden yolda, Sinop; 18 Mayıs gününü, daha bir anlamlandırarak, şehrin özel bir günü olarak ilan etmelidir.
Sinop'ta, o günün anısına,19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri içerisine, 18 Mayıs günü de eklenmeli, Bandırma Vapuru ile Kurtuluş'a giden yolun, Sinop'tan geçtiği, özellikle vurgulanmalıdır.

Hayrettin Bozkurt
Reklamveren Adı